Brasas apkaime velobraucējs

Trešdien, 17. aprīlī, Rīgas dome atbalstīja priekšlikumu piešķirt līdzfinansējumu 978 tūkstošu eiro apmērā, lai attīstītu Brasas tilta skvēra un Brasas mobilitātes punkta publiskās ārtelpas teritorijas infrastruktūru, tā veicinot iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas un mobilitātes paradumu maiņu, kā arī paaugstinot sabiedrisko drošību.

Projektu paredzēts īstenot par Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem, investējot  vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšanā.

Kopējās ar projekta īstenošanu saistītās izmaksas tiek prognozētas līdz 1,78 miljoniem eiro, no tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums līdz 800 tūkstošiem eiro un Rīgas pašvaldības līdzfinansējums 978 tūkstoši eiro.

Pilsētas sabiedriskā transporta savienojuma punkta ar dzelzceļa staciju “Brasa” jeb Brasas mobilitātes punkta publiskās ārtelpas teritorijas infrastruktūru izbūvi Rīgas pašvaldība plāno sākt 2024. gada rudenī. Vienlaikus pašvaldība sāks darbu, lai attīstītu Brasas tilta skvēra teritoriju.

Projekta laikā kopumā paredzēts atjaunot Brasas tilta skvēra un publiskās ārtelpas teritoriju pie “Brasas” mobilitātes punkta aptuveni divu hektāru platībā.

Plānots izbūvēt gājēju kustībai nepieciešamo infrastruktūru, jaunus veloceliņus, velosipēdu novietnes, kas būs noderīgas gan iedzīvotājiem, kuri izmantos dzelzceļa pieturas punktu “Brasa” kā pārsēšanās punktu, gan iedzīvotājiem, kas brīvo laiku pavadīs Brasas tilta skvērā. Tāpat paredzēts izbūvēt publiski pieejamu cietā seguma stāvlaukumu, kur autovadītāji varēs īslaicīgi apstāties, un pārbūvēt pievedceļus. Teritoriju iecerēts labiekārtot, uzstādot jaunus soliņus, kā arī apzaļumot, veidojot “zaļās salas” un iestādot vairākus desmitus koku, krūmus un citus daudzgadīgos apstādījumus.

Lai paaugstinātu sabiedrības drošību, projekta teritorijā tiks integrēti vides pieejamības risinājumi, savukārt Brasas tilta skvērā, kas jau šobrīd ir iecienīta rīdzinieku atpūtas vieta un kur jau ir ierīkoti aktīvās atpūtas laukumi dažādu vecumu iedzīvotājiem un dzeramā ūdens brīvkrāns, tiks izbūvēts elektroenerģijas pieslēgums un mūsdienīgs apgaismojums.

Tāpat paredzēts izbūvēt lietus ūdeņu savākšanas un novadīšanas sistēmu, tai skaitā izbūvēt gājēju celiņus ar ūdenscaurlaidīgu segumu, izveidot bioievalkas un lietus dārzu, lai nodrošinātu  pielāgošanos klimata pārmaiņām.

Projekta īstenošanā tiks ievēroti Jaunā Eiropas “Bauhaus” principi: “estētika”, “ilgtspēja”, “iekļautība”, tostarp, nodrošinot publiskās ārtelpas attīstības risinājumu iekļaušanos apkārtējā ainavā, dabā balstīto risinājumu, universālā dizaina principu ievērošanu.

Šobrīd tiek veikta projekta iesnieguma precizēšana iesniegšanai Centrālajā līgumu un finanšu aģentūrā atklātā projektu iesniegumu atlasē. Vienlaikus tiek gatavots iepirkums Brasas mobilitātes punkta publiskās ārtelpas teritorijas infrastruktūras izbūves nodrošināšanai. Pēc līguma par projekta īstenošanu noslēgšanas ar Centrālo līgumu un finanšu aģentūru tiks sākts darbs, lai nodrošinātu būvprojekta izstrādi Brasas tilta skvēra attīstībai.

Projekta īstenošanas laiks ir no 2024. gada 1. augusta līdz 2026. gada 31.decembrim. Par projekta īstenošanu atbildīgs ir Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments, Centrālās administrācijas Publiskās infrastruktūras attīstības pārvalde un Centrālās administrācijas Teritorijas labiekārtošanas pārvalde.

Informāciju sagatavoja: Tatjana Smirnova, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: tsmirnova11@riga.lv