Pilsēta
Rīga šodien
Pakalpojumi
Pašvaldība
Uzņēmējiem
Medijiem
Jauniešiem
Tūristiem
23.05.2018
Palīdzības sistēma
Vārda dienas svin:
Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija
Valūtas kursi
GBP: 0,8769
RUB: 72,3491
USD: 1,1794
 Visas valūtas
Gaisa kvalitāte
  Ziņas / Kultūra un izklaide  
„Rīgas Jūgendstila centrā” iekārtota izstāde „Ceriņi” 13.06.2017 14:07 - Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa
Rīgas parkos un dārzos ceriņu kupenas pārstāj ziedēt, taču muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” ceriņi plauks un ziedēs līdz pat 10. Septembrim. Ziedu tēma muzeja izstādēs jau kļuvusi par tradīciju, un šogad tā veltīta ceriņiem, kas ir vieni no pavasara beigu krāšņākajiem ziediem un ieskandina vasaru. Izstādē skatāmi ceriņiem veltīti mākslas darbi, lietišķās mākslas priekšmeti, pastkartes un fotogrāfijas.

Rakstīti avoti liecina, ka 16. gadsimta otrajā pusē ceriņus uz Vīni no Konstantipoles atvedis Austroungārijas ķeizara sūtnis Osmaņu impērijā Ožjē Gislēns de Bisbeks, un tā violetās ceriņu kupenas pārņēma Eiropas dārzus. Muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” izstādē „Ceriņi” no nepilniem simts eksponātiem apskatāmi vairāki izcili paraugi, ko rotā krūma dekors – M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā ražota terīne ar ceriņu un maijpuķīšu ziediem, porcelāna krūka ar romantisku ainavas gleznojumu, kura priekšplānu grezno balti un violeti ceriņi, kā arī ziedošu ceriņu zaru izšuvumi, kas rotā galdautus. Muzeja kolekcijā ir liels skaits atklātņu un apsveikuma kartiņu ar ceriņu ziediem.

Izstādi lieliski papildina gleznotāja Jāņa Cielava 1905. gada eļļas glezna „Ceriņi” un tēlnieka Gustava Šķiltera grafikas darbi – akvareļgleznojumi ar ceriņu motīviem. Izceļami tēlnieka dzejoļi, kas radīti iedvesmojoties no reibinošās ceriņu smaržas „Zied ceriņi un ievas, viss gaiss šķiet saldi smaržo [..]”. Ceriņu šķirņu un krāsu daudzveidība vērojama Nikolaja Lunskija tvertajos fotomirkļos, kas iemūžināti ceriņu dārzā Pētera Upīša piemiņas muzejā Dobelē.

Izstāde veidota sadarbībā ar Rīgas Porcelāna muzeju, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, muzeju „Mencendorfa nams”, Memoriālo muzeju apvienību, Rakstniecības un mūzikas muzeju, Raiņa un Aspazijas vasarnīcu, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Pētera Upīša piemiņas muzeju, Dārzkopības institūtu, Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī, SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa”, AS „Dzintars” un privātkolekcionāriem.

Lai plašāk iepazīstinātu interesentus ar auga vēsturi, ceriņa motīva izmantojumu mākslā dažādos periodos, ceriņu simbolisko nozīmi, pielietojumu parfimērijā, kā īpašu piemēru minot smaržu „Rīgas ceriņi”, izdots arī izstādes katalogs „Ceriņi”, kuru ikvienam interesentam ir iespēja iegādāties muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs”.

Īpaši izstādei ir papildināta muzeja suvenīru līnija ar trauku komplektu un atsevišķu krūzi, kur dekoratīvais elements – ceriņš − aizgūts no izstādes eksponātiem – 20. gadsimta sākuma šķīvjiem.

Izstāde līdz 2017. gada 30. jūnijam būs apskatāma par īpašu cenu – EUR 2.00.

Papildinformācija: Agnese Tambaka, muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs”, tālr.: + 371 67181814; E-pasts: Agnese.Tambaka@riga.lv; interneta vietne: www.jugendstils.riga.lv

Informāciju sagatavoja: Kristīne Lipenite, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, tālr.: 67181058, 26565398; e-pasts: kristine.lipenite@riga.lv; interneta vietne: www.kulturasapvieniba.riga.lv


Noslēgti līgumi par pašvaldības līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovācijai
Pilsēta | Rīga šodien | Pakalpojumi | Pašvaldība | Uzņēmējiem | Medijiem | Jauniešiem | Tūristiem

Bezmaksas informācijas tālrunis: 80000800. Rīgas domes diennakts tālrunis: 67026101.
Portāla atbalsta e-pasts: atbalsts@riga.lv
Copyright © 2003-2011, Riga.lv, Portāla lietošanas noteikumi