Pilsēta
Rīga šodien
Pakalpojumi
Pašvaldība
Uzņēmējiem
Medijiem
Jauniešiem
Tūristiem
03.04.2020
Palīdzības sistēma
Rīgas pašvaldības uzturēto publisko interneta pieejas punktu atrašanās vietu adreses
Rīga pasaulē
Sabiedriskā kārtība
Ārkārtas gadījumi
Transports
Praktiski ieteikumi drošai velobraukšanai
Vārda dienas svin:
Daira, Dairis
Valūtas kursi
GBP: 0,8774
RUB: 85,8405
USD: 1,0906
 Visas valūtas
Gaisa kvalitāte
  Rīga šodien / Ārkārtas gadījumi  

Kā izvairīties no inficēšanās ar enterovīrusu ECHO30 (meningītu)?

Enterovīrsu izraisītas slimības izpaužas dažādi, atkarībā no izraisītāja veida. ECHO30 enterovīruss parasti izraisa serozus (nestrutainus) meningītus. Par inficēšanos ar meningītu izraisošu enterovīrusu var liecināt stipras galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, kakla apsārtums. Cilvēkam strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra – līdz 39 grādiem un vairāk, parādās stipras galvas sāpes, miega traucējumi, ēstgribas zudums, vērojams sejas ādas un kakla apsārtums. Diemžēl specifiskas ārstēšanas enterovīrusu izraisītās infekcijas gadījumā nav, tāpēc jo svarīgāku nozīmi iegūst profilakse.

Kas varētu palīdzēt mazināt saslimstības risku?
1. Ļoti svarīga ir saslimšanas savlaicīga konstatēšana un slimnieka izolācija. Ja meningīta gadījums konstatēts pirmsskolas izglītības iestādē, no rīta pirms pieņemšanas grupā jāveic bērnu apskate, divas reizes dienā jāmēra ķermeņa temperatūra un jāievēro epidemiologa norādījumi. Nedrīkst pieļaut slimu bērnu uzturēšanos grupā, saslimušais bērns nekavējoties jāizolē no pārējiem.
2. Infekcijas slimības perēklī (mājās, bērnudārzu grupiņās, skolās) jāveic rūpīga mazgāšana un tīrīšana, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, īpašu uzmanību pievēršot koplietošanas priekšmetiem un traukiem. Bērnam ieteicams izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas. Mīkstās rotaļlietas jāapstrādā ar ultravioleto (UV) staru lampām, bet, ja tas nav iespējams, tādas rotaļlietas labāk nelietot.
3. Pirmskolas izglītības iestādē un citos bērnu kolektīvos, kur reģistrēts seroza meningīta gadījums, 14 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku, jānodrošina ierobežojoši pasākumi: grupā/klasē nedrīkst pieņemt jaunus bērnus, kas nav bijuši kontaktā ar slimnieku, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana un spēles pagalmā kopā ar citu grupu bērniem. Par saslimšanu un par veicamajiem profilakses pasākumiem jāinformē vecāki.
4. Bērnu pastaigu laikā vai starpbrīžos jāveic telpu vēdināšana un apstarošana ar UV staru lampām.
5. Nepieciešama stingra ikdienas higiēnas prasību ievērošana, sevišķi strādājot darbu, kas saistīts ar risku inficēt citus cilvēkus – piemēram, pārtikas ražošanā un izplatīšanā.
6. Ieteicams lietot tikai vārītu vai fasētu ūdeni.
7. Nedrīkst dzert no kopīgiem traukiem (glāzēm, pudelēm) vai tieši no ūdens krāna, pieskaroties tam ar muti.
8. Rūpīgi jāievēro personīgās higiēnas prasības – vairākas reizes dienā rūpīgi jāmazgā rokas ar ziepēm, īpaši pirms ēšanas, dzeršanas, smēķēšanas, medikamentu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām. Jāpārliecinās, vai bērni pēc atgriešanas mājās un pirms ēšanas vienmēr un rūpīgi nomazgā rokas.
9. Jāizvairās no pieskaršanās ar rokām savām acīm, degunam un mutei, kā arī no dažādu priekšmetu – piemēram, rakstāmlietu – likšanas mutē.

Ārējā vidē enterovīrusi ir samērā izturīgi. Sasaldēti vīrusi saglabājas vairākus gadus, +40C temperatūrā – vairākas nedēļas, bet istabas temperatūrā – vairākas dienas.


Pilsēta | Rīga šodien | Pakalpojumi | Pašvaldība | Uzņēmējiem | Medijiem | Jauniešiem | Tūristiem

Bezmaksas informācijas tālrunis: 80000800. Rīgas domes tālrunis: 67026101.
Portāla atbalsta e-pasts: atbalsts@riga.lv
Copyright © 2003-2011, Riga.lv, Portāla lietošanas noteikumi